صفحه اصلی / نوآوری / آیا آرزوی نوآوری در بازار بیمه تحقق خواهد یافت؟ (قسمت اول)
نوآوری در بیمه
نوآوری در بیمه

آیا آرزوی نوآوری در بازار بیمه تحقق خواهد یافت؟ (قسمت اول)

نوآوری در بازار بیمه

یکی از مهمترین دلایل عدم نوآوری در پوشش ها و روش های بازاریابی در بازار بیمه، فقدان انگیزه لازم در نزد مدیران و کارشناسان شرکت های بیمه و نیز انفصال بین شبکه فروش با بدنه شرکت های بیمه است که موجب بوجود نیامدن درک مشترک و تلاشهای بازاریابی یکپارچه در تولید و عرضه خدمات نوین بیمه در جامعه بیمه گذاران بازار هدف میگردد.

در این موضوع ابتدا به محصولات و یا روشهای جدید عرضه خدمات بیمه می پردازیم تا تاثیر این روشها و محصولات را در صنعت بیمه مشاهده کنیم.

روش های شناسایی و اجرای محصولات و یا روشهای جدید عرضه خدمات بیمه :

۱- یک فرد یا یک موسسه استارتاپ با کشف نیازها و خواسته جدیدی در نزد مجموعه ای از بیمه گذاران به یک بازار هدف دست می یابد و اقدام به طراحی یک محصول جدید بیمه ای نموده و برای اجرا و عرضه آن به شرکت های بیمه مراجعه میکند و با توافق و انعقاد قرارداد این امر محقق میشود.

۲- یک کارشناس یا کارشناسانی از یک شرکت بیمه با مطالعات تطبیقی در می یابند که محصولی در خارج از کشور عرضه میشود که در صورت بومی سازی، در بازار بیمه کشورمان کشش فروش مناسبی دارد.

در هر دو روش، مهمترین عاملی که موجب تولید و عرضه یک محصول جدید بیمه ای خواهد شد “انگیزه” داشتن یا نداشتن مدیران و کارکنان شرکت های بیمه در مشارکت و نوآوری میباشد .

در صورت وجود انگیزه این نوآوری محقق و موفق خواهد شد و در صورت عدم وجود انگیزه هرگز نوآوری در بازاربیمه رخ نخواهد داد.

یکی از مشکلات فعلی بازار بیمه کشورمان اینست که سالهاست محصولات قبلی با روشهای نوین، تبلیغ و تلاش به عرضه آنها میشود و هیچ نوع محصول جدیدی عرضه نشده است.

بدلیل عدم حمایت و تعیین پاداش برای مدیران و کارکنانی که علاقمند به نوآوری هستند و تشویق آنان که موجب پیشرفت و توسعه صنعت و بازار بیمه می گردد نوآوری در بازار بیمه تعطیل شده است.

این عوامل و نبود نظام پاداش و تقدیر در نوآوری و تعیین نشدن بودجه مطالعاتی، راه اندازی، آموزش و تبلیغات بیمه نامه های جدید موجب گردیده که کارشناسان و حتی اعضای شبکه توزیع خدمات بیمه که از استعداد نو آوری و مشارکت در توزیع محصولات جدید برخوردارند، از رفتن به مسیر نوآوری اجتناب کنند.

این مطالب را نیز ببینید!

فناوری دیجیتال در بیمه

اهمیت فناوری دیجیتال در بیمه

اهمیت فناوری دیجیتال در بیمه فناوری دیجیتال به هر صنعتی وارد شده، باعث سهولت و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *